Διεθνής ταυτόχρονη ανάγνωση της “Iλιάδος” του Ομήρου στη Θ.Σ.Ε.Κ.

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019, η ανάγνωση αποσπασμάτων από την Ιλιάδα του Ομήρου, η οποία έγινε στο πλαίσιο του του FestivalEuropéenLatinGrec. Η εκδήλωση βιντεοσκοπήθηκε και το βίντεο αποστάληκε στους συντονιστές του φεστιβάλ για ανάρτηση στην επίσημη ιστοσελίδα τους. Όσοι δεν ήταν δυνατό να παραστούν στην εκδήλωση, είχαν την ευκαιρία να την παρακολουθήσουν ζωντανά μέσωYoutubeκαι του Facebookτης Σχολής.  Η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου εκφράζει θερμές και ειλικρινείς ευχαριστίες σε όλους τους συντελεστές (ανθρώπους των γραμμάτων και του θεάτρου, καθηγητές, μαθητές και φοιτητές) οι οποίοι συνέβαλαν ουσιαστικά στην επιτυχή έκβαση της εκδήλωσης. To βίντεο της εκδήλωσης είναι προσβάσιμο μέσω του πιο κάτω συνδέσμου:

Η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου, σε συνεργασία με το Παγκύπριο Γυμνάσιο και άλλους εκλεκτούς ανθρώπους των γραμμάτων και του θεάτρου συμμετέχει στη διεθνή ταυτόχρονη ανάγνωση της Ιλιάδος του Ομήρου που γίνεται στο πλαίσιο του Festival Européen Latin Grec. Αυτή είναι η πρώτη φορά που Εκπαιδευτικό Ίδρυμα ή Φορέας της Κύπρου συμμετέχει στο σημαντικό αυτό γεγονός (βλ. http://festival-latingrec.eu/english-public-reading/ ), βάζοντας έτσι και την Κύπρο στον χάρτη του Φεστιβάλ, το οποίο φέτος απαριθμεί πάνω από 6000 συμμετοχές από 24 χώρες.

Δημοσιεύτηκε από Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου / Church of Cyprus Theology School στις Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2019