17η Διαδικτυακή Συνάντηση Αγάπης – Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου & Ίδρυμα Χρίστου Στέλιου Ιωάννου

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου το πρωί η τελευταία Διαδικτυακή Συνάντηση Αγάπης για το 2021. Μαθητές του Νικολαϊδείου Γυμνασίου Πάφου μαζί με την Καθηγήτρια Μουσικής κ. Καλλισθένη Νεοκλέους πέρασαν ένα μουσικό εορταστικό 45λεπτο μαζί με εκπαιδευομένους του Εργαστηρίου Δ´ του Ιδρύματος Χρίστου Στέλιου Ιωάννου. Επειδή τα παιδιά που συμμετείχαν στην ορχήστρα και στη χορωδία του σχολείου ήταν πάρα πολλά, τα τραγούδια καταγράφηκαν εκ των προτέρων και παρουσιάστηκαν βιντεοσκοπημένα. Στη συνάντηση, όμως, ήταν παρόντες αρκετοί από τους μαθητές που συμμετείχαν στη χορωδία, ώστε να υπάρχει διάδραση και η συνάντηση να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο «ζωντανή». Αφού έγιναν οι συστάσεις και από τα δύο μέρη, οι εκπαιδευόμενοι του Εργαστηρίου Δ´ έδειξαν στους μαθητές δείγματα των κοσμημάτων που κατασκευάζουν στο συγκεκριμένο εργαστήριο. Μετά το πέρας των βιντεοσκοπημένων τραγουδιών, οι μαθητές που ήταν παρόντες τραγούδησαν και ζωντανά τα Κυπριακά Κάλαντα και τα Κάλαντα της Ικαρίας. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με χριστουγεννιάτικα τραγούδια από το Ίδρυμα Χρίστου Στέλιου Ιωάννου, τα οποία τραγούδησαν με πολύ κέφι οι εκπαιδευόμενοι μαζί με τη μουσικό τους, η οποία τους συνόδευε στο πιάνο.

Ευχαριστούμε θερμά το Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου (τον Διευθυντή κ. Ανδρέα Αλέξη, τη μουσικό κ. Καλλισθένη Νεοκλέους και την υπέροχη χορωδία και ορχήστρα του σχολείου) για τη συνεργασία και τον χρόνο που αφιέρωσαν για την προετοιμασία των τραγουδιών. Θερμές ευχαριστίες και στο Ίδρυμα Χρίστου Στέλιου Ιωάννου, που πάντα μας υποδέχεται με μια τεράστια αγκαλιά και χαμόγελα.

Άλλο ένα «μεστό» και ουσιαστικό πρωινό αγάπης μια ανάσα πριν τα Χριστούγεννα.