Συγχαρητήρια στον φοιτητή της Θ.Σ.Ε.Κ. Γιώργο Μυλωνά για την επιτυχή συμμετοχή του στο Πρόγραμμα Εrasmus – Κινητικότητα Φοιτητών

H Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου συγχαίρει θερμά τον δευτεροετή φοιτητή της, Γιώργο Μυλωνά, ο οποίος ολοκλήρωσε επιτυχώς και με ψηλή βαθμολογία τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου (συνολικά 32 ECTS) στο Τμήμα Θεολογίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο οποίο εγγράφηκε κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019/2020 (για δύο εξάμηνα) στο πλαίσιο του Προγράμματος Εrasmus. Ας σημειωθεί ότι ο Γιώργος Μυλωνάς είναι ο πρώτος φοιτητής της Θ.Σ.Ε.Κ. που συμμετείχε στο εν λόγω Πρόγραμμα. Στο παρόν στάδιο στο ίδιο Τμήμα του ΕΚΠΑ φοιτά και ο δευτεροετής φοιτητής Ανδρέας Ιωάννου, ο οποίος εγγράφηκε για το εαρινό εξάμηνο.

Η Θ.Σ.Ε.Κ. υποστηρίζει θερμά το Πρόγραμμα Erasmus τόσο για τους εισερχόμενους όσο και για τους εξερχόμενους φοιτητές της. Ήδη η Σχολή έχει συνάψει αρκετές συμφωνίες με Πανεπιστήμια στην Ευρώπη (Ελλάδα, Ρουμανία, Γερμανία κ.λπ.), ούτως ώστε να προσφέρει στους φοιτητές της την ευκαιρία να φοιτήσουν σε άλλες θεολογικές σχολές του εξωτερικού, και να έχουν έτσι την ευκαιρία όχι μόνο να γνωρίσουν άλλα εκπαιδευτικά συστήματα, αλλά και να αποκτήσουν νέες εμπειρίες και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους μέσω της επαφής τους με άλλες κουλτούρες και πολιτισμούς.