Έναρξη Ακαδημαϊκού Έτους 2019-2020

Η Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου (ΘΣΕΚ) υποδέχθηκε την Παρασκευή, 30 Αυγούστου 2019, τους 16 νεοεισερχόμενους φοιτητές στο Προπτυχιακό Πρόγραμμα Θεολογίας. Οι φοιτητές προέρχονται από την Κύπρο και την Ελλάδα, ενώ ένας φοιτητής από τη Μαγαδασκάρη.  Οι φοιτητές ενημερώθηκαν εκτενώς από τον Διευθυντή, Πρωτ. Κυπριανό Κουντούρη, και τον Ακαδημαϊκό Υπεύθυνο του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών, Αρχιμ. Γρηγόριο Ιωαννίδη, για τη Σχολή και  το Πρόγραμμα Σπουδών, όπως επίσης και για τη συνεχή και αμέριση στήριξη που προσφέρει η Σχολή στους φοιτητές της μέσω διαφόρων θεσμών (π.χ.  του Ακαδημαϊκού Συμβούλου και της Ποιμαντικής Μέριμνας ). Το Διοικητικό Προσωπικό της ΘΣΕΚ ενημέρωσε επίσης του φοιτητές για τις Υπηρεσίες της Σχολής (τη Βιβλιοθήκη Σπουδαστηρίου, την Υπηρεσία Φοιτητικής Μέριμνας κ.λπ.). Η ενημερωτική συνάντηση ολοκληρώθηκε με ξενάγηση των φοιτητών στο Ίδρυμα Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄, στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Ιωάννη και στο Αρχιεπισκοπικό Παρεκκλήσιο του Αποστόλου Βαρνάβα (όπου τελείται κάθε Πέμπτη Όρθρος και Θεία Λειτουργία, με τη συμμετοχή κληρικών και φοιτητών της Σχολής), καθώς και στη Φοιτητική Εστία πλησίον της Σχολής.

Οι νεοεισερχόμενοι φοιτητές έτυχαν, επίσης, επιμόρφωσης στη χρήση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης (MOODLE) της ΘΣΕΚ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πλαίσιο της μη κερδοσκοπικής λειτουργίας της Σχολής και της λειτουργίας της Φοιτητικής Μέριμνας η ΘΣΕΚ προσφέρει δωρεάν σε κάθε νεοεισερχόμενο φοιτητή έναν προσωπικό ηλεκτρονικό υπολογιστή τύπου Notebook, για να διευκολύνει την πρόσβαση όλων των φοιτητών στις νέες τεχνολογίες και να συμβάλει στην ηλεκτρονική υποστήριξη των σπουδών τους.

Η ΘΣΕΚ εύχεται τόσο στους φοιτητές της όσο και σε όλους τους φοιτητές της Κύπρου καλή ακαδημαϊκή χρονιά.