Διενέργεια εράνου για παιδιά και νέους της πόλης Κανάγκα στην Αφρική

Στις 28 Νοεμβρίου 2019 η Θ.Σ.Ε.Κ. φιλοξένησε στο πλαίσιο των ανοικτών διαλέξεων (“Πολιτιστικό Απόβραδο”)  που προσφέρει  στο ευρύ κοινό τον σκηνοθέτη Παύλο Τριποδάκη, ο οποίος μίλησε για την πολυβραβευμένη ταινία του KANANGA. Με τη βοήθεια και τη μεσολάβηση του κ. Παύλου Τριποδάκη, η Θεολογική Σχολή ήρθε σε επαφή με τον π.Καλλίνικο από την Κανάγκα, κοινοποιώντας του την προθυμία και επιθυμία τόσο του προσωπικού όσο και των φοιτητών της Θ.Σ.Ε.Κ. να καλύψουν τα δίδακτρα φοίτησης στο σχολείο της ιεραποστολής ή σε σχολή ανώτερης εκπαίδευσης για νέους από την Κανάγκα που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες. Μετά από έρανο που διενεργήθηκε στη Σχολή συγκεντρώθηκε το ποσό των 715 ευρώ. Το εν λόγω ποσό αποστάληκε στην Κανάγκα στις 13 Μαρτίου 2020 για την κάλυψη των πιο κάτω αναγκών:

1)   Φιλοθέη (300 δολάρια για τη φοίτησή της σε Νοσηλευτική Σχολή)

2)   Μαρία-Aγγελική Ntumba (150 δολάρια για την ολοκλήρωση της σχολικής χρονιάς)

3)   Βασίλης Ngalamulume (120 δολάρια για την ολοκλήρωση της σχολικής χρονιάς)

4)  Ιούλιος Tshiaba (180 δολάρια για κάλυψη των ετήσιων διδάκτρων του).

Ας σημειωθεί ότι, εξ αφορμής της συγκεκριμένης δράσης, η Θ.Σ.Ε.Κ. αποφάσισε να προχωρήσει στη δημιουργία ειδικού ταμείου για την Κανάγκα με απώτερο σκοπό τη διενέργεια ετήσιων εράνων. Όλα τα χρήματα θα διατίθενται για την οικονομική στήριξη παιδιών και νέων της Κανάγκα για ζητήματα που αφορούν στην εκπαίδευση και στις σπουδές τους.